آیا می دانستید؟

استفاده از سلاحهای شیمیایی در طول جنگ تحمیلی (1367-1359) توسط عراق،بیش از یکصد هزار مجروح و شهید در بین نظامیان و مردم بی دفاع کشورمان به جای گذاشته است. گازهای ارگانوفسفره (عوامل اعصاب) و تاول زا (گاز خردل) در طول جنگ به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفتند. پس از جنگ اول جهانی این اولین بار بود که از سلاحهای شیمیائی بصورت وسیع در جنگ استفاده میشد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل 1925 ژنو بود. 
علاوه بر رزمندگان ، مردم بی دفاع شهرها و روستاهای مرزی نیز بارها مورد تهاجم این سلاحها قرار گرفتند در این بین شهر سردشت با جمعیتی حدود 12 هزار نفر یکی از نقاطی بود که در هفتم تیر ماه 1366 مورد بمباران شیمیایی با عامل خردل قرارگرفت.

مصدومان شیمیایی ایران و نمایندگان موزه صلح در کنفرانس لاهه

OPCW-timهیأتی از نمایندگان انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی و فعالان موزه صلح تهران، در هجدهمین اجلاس کشورهای عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی شرکت خواهند کرد.

این اجلاس که از روز دهم آذر ماه در مقر این سازمان در لاهه برپا می شود، میزبان هیأت های عالی رتبه ۱۹۰ کشور جهان خواهد بود.

علاوه بر دولت های عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW)، نمایندگان بیش از ۵۰ سازمان غیردولتی در این اجلاس حضور فعال دارند.

در این دوره از اجلاس، هیأت اعزامی از انجمن و موزه صلح که دو جانباز شیمایی ۷۰درصد، دو پزشک پژوهشگر در زمینه عوارض سلاح های شیمیایی و یک استاد علوم سیاسی در آن حضور دارند، در جلسه عمومی سخنرانی خواهد داشت.

همچنین این هیأت، در نشست های تخصصی حاشیه کنفرانس شرکت می کند و قرار است نمایشگاهی از آثار و عوارض دیررس و بلند مدت سلاح های شیمیایی بر روی قربانیان برپا کند.

با توجه به انتخاب سازمان منع سلاح های شیمیایی به عنوان برنده جایزه صلح نوبل 2013، حملات شیمیایی اخیر در سوریه و پیوستن این کشور به کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی، نشست این دوره اهمیت ویژه ای دارد.

کنوانسیون منع تولید، توسعه، انباشت و کاربرد سلاح های شیمیایی، در سال 1993 به تصویب رسید و در سال 1997 اجرایی شد، در حال حاضر ۱۹۰ کشور دنیا عضو این کنوانسیون هستند و البته شش کشور هنوز به این معاهده ملحق نشده اند.

ایران یکی از اعضای فعال این کنوانسیون است و انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی به همراه مصدومان شیمیایی به عنوان اسناد زنده کاربرد این سلاح های غیر انسانی، در سال های اخیر در کنفرانس های سالیانه این سازمان حضور فعال دارند.

ما 44 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم