آیا می دانستید؟

استفاده از سلاحهای شیمیایی در طول جنگ تحمیلی (1367-1359) توسط عراق،بیش از یکصد هزار مجروح و شهید در بین نظامیان و مردم بی دفاع کشورمان به جای گذاشته است. گازهای ارگانوفسفره (عوامل اعصاب) و تاول زا (گاز خردل) در طول جنگ به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفتند. پس از جنگ اول جهانی این اولین بار بود که از سلاحهای شیمیائی بصورت وسیع در جنگ استفاده میشد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل 1925 ژنو بود. 
علاوه بر رزمندگان ، مردم بی دفاع شهرها و روستاهای مرزی نیز بارها مورد تهاجم این سلاحها قرار گرفتند در این بین شهر سردشت با جمعیتی حدود 12 هزار نفر یکی از نقاطی بود که در هفتم تیر ماه 1366 مورد بمباران شیمیایی با عامل خردل قرارگرفت.

نشست «سازمان منع سلاح های شیمیایی؛ گذشته، حال و آینده» برگزار شد

OPCWنشست «سازمان منع سلاح‌های شیمیایی؛ گذشته، حال و آینده» با حضور دکتر شهریار خاطری، کارشناس ارشد بخش همکاری‌های بین‌المللی و کمک‌رسانی این سازمان، یک‌شنبه ١٢ دی ماه با حضور جمعی از جانبازان شیمیایی، متخصصین و علاقمندان در موزه صلح تهران برگزار شد.

 در اين نشست ابتدا به زندگينامه‌ فريتس هابر شیمیدان و دانشمند آلمانی و پدر سلاح‌های شیمیایی اشاره شد و کشفیات علمی وی و نقشی که در تهیه این سلاح‌ها داشت به همراه تاريخچه‌ي کاربرد این جنگ‌افزارها مرور شد.


سپس كنوانسيون منع سلاح‌هاي شيميايي CWC به عنوان موفق‌ترین نمونه از معاهدات بین‌المللی خلع سلاح مورد بررسی قرار گرفت و به تاریخچه، ساختار، پیوست‌ها و كشورهاي عضو از جمله سوریه پرداخته شد. گفتني‌ست با پيوستن سوريه به اين كنوانسيون، سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي در سال ٢٠١٣ به دریافت جايزه صلح نوبل نائل آمد.


در ادامه، سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی OPCW به عنوان بازوی اجرایی کنوانسیون معرفی شده و وظايف و اختیاراتی که در چهارچوب کنوانسیون داراست مورد تحلیل قرار گرفت. سپس با بررسی 9 بخش اصلی سازمان، مواردی چون روند انهدام زرادخانه‌ها، شیوه‌های انهدام، بازرسی‌ها، پيش‌گيري از اقدامات مخاطره‌آميز و و راستی‌آزمایی گزارش‌های اعضا عنوان شدند.


دکتر شهریار خاطری در این نشست ابعادی فنی از اجرای کنوانسیون را توضیح دادند که از جمله آن‌ها می‌توان به رصد دائمی پیشرفت‌های علم شیمی برای تطابق فعالیت‌ها با اهداف کنوانسیون و همچنین همکاری دانشمندان مختلف با سازمان جهت دستیابی به هدف عاری شدن جهان از این گونه سلاح‌ها اشاره کرد. تشکیل یک گروه بین‌المللی از مشاورین متخصص به سرپرستی پروفسور مهدی بلالی‌مود، که دبیرکل سازمان را در مسیر اجرای موفق کنوانسیون یاری می‌کنند، نمونه‌ای از این همکاری‌هاست.


در این جلسه همچنین ظرفیت‌ها و امکانات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای آموزش کشورهای عضو در راستای ایمن‌سازی فعالیت‌های صنعتی، مدیریت حوادث و امدادرسانی بررسی شد.


مسئوليت بازيگران غير دولتي در قبال استفاده از سلاح‌هاي شيميايي يكي دیگر از بحث‌هایی بود که در این جلسه مطرح شد. در اين ارتباط مدتی‌ست گروهي به منظور بررسي چالش‌ها و اولويت‌هاي پيش روي سازمان تشكيل شده است تا راه حلي براي مسئله فوق بيابد.


در انتهای جلسه به پرسش‌های شرکت کنندگان پاسخ داده شد.

opcw ne

 

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم