آیا می دانستید؟

استفاده از سلاحهای شیمیایی در طول جنگ تحمیلی (1367-1359) توسط عراق،بیش از یکصد هزار مجروح و شهید در بین نظامیان و مردم بی دفاع کشورمان به جای گذاشته است. گازهای ارگانوفسفره (عوامل اعصاب) و تاول زا (گاز خردل) در طول جنگ به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفتند. پس از جنگ اول جهانی این اولین بار بود که از سلاحهای شیمیائی بصورت وسیع در جنگ استفاده میشد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل 1925 ژنو بود. 
علاوه بر رزمندگان ، مردم بی دفاع شهرها و روستاهای مرزی نیز بارها مورد تهاجم این سلاحها قرار گرفتند در این بین شهر سردشت با جمعیتی حدود 12 هزار نفر یکی از نقاطی بود که در هفتم تیر ماه 1366 مورد بمباران شیمیایی با عامل خردل قرارگرفت.

تقدیر از پزشک معالج جانبازان شیمیایی ایرانی در موزه سینما

Pr-frilingerمراسم تقدیر از پروفسور گرهارد فرايلينگر، پزشک اتریشی که به درمان مجروحان ایرانی به ویژه مصدومان شیمیایی در زمان جنگ تحمیلی در وین پرداخت، روز سه شنبه 23 آذرماه 1395 در کنار جمعی از هنرمندان، جانبازان شیمیایی موزه صلح تهران و انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی در موزه سینما برگزار شد.

 

در این برنامه پروفسور فرایلینگر و همراهان با حضور در موزه سینما از تالارهای مختلف این موزه سینمایی دیدن کرده و سپس به تماشای فیلم مستند «خاطراتی برای تمام فصول» از ساخته‌های مصطفی رزاق کریمی نشستند. در ادامه میهمانان حاضر که از جامعه هنری و جمعی از جانبازان شیمیایی بودند، ضمن خوش آمدگویی، در صحبت‌های کوتاهی به شرح مظلومیت جانبازان و مجروحان ایرانی در دوران جنگ تحمیلی اشاره کرده، از همراهی و خدمات پزشکی پروفسور فرایلینگر در زمان جنگ تحمیلی قدرانی و از زحمات ایشان تقدیر کردند.

Pr-frilinger-2

ما 27 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم