آیا می دانستید؟

استفاده از سلاحهای شیمیایی در طول جنگ تحمیلی (1367-1359) توسط عراق،بیش از یکصد هزار مجروح و شهید در بین نظامیان و مردم بی دفاع کشورمان به جای گذاشته است. گازهای ارگانوفسفره (عوامل اعصاب) و تاول زا (گاز خردل) در طول جنگ به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفتند. پس از جنگ اول جهانی این اولین بار بود که از سلاحهای شیمیائی بصورت وسیع در جنگ استفاده میشد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل 1925 ژنو بود. 
علاوه بر رزمندگان ، مردم بی دفاع شهرها و روستاهای مرزی نیز بارها مورد تهاجم این سلاحها قرار گرفتند در این بین شهر سردشت با جمعیتی حدود 12 هزار نفر یکی از نقاطی بود که در هفتم تیر ماه 1366 مورد بمباران شیمیایی با عامل خردل قرارگرفت.

بازدید معاون پیشین دبیرکل سازمان ملل متحد در امور خلع سلاح از موزه صلح تهران

un-m2017-timآقای کیم وُن- سو، معاون پیشین مدیرکل سازمان ملل متحد در امور خلع سلاح، روز دوشنبه 30 مرداد 1396 با همراهی خانم چون میسونگ، دبیر اول سفارت جمهوری کره و نماینده اداره مرجع ملی معاهدات خلع سلاح از موزه صلح تهران بازدید کردند. 

 

در این برنامه، ابتدا آقای ون-سو با راهنمایی جانبازان شیمیایی از موزه صلح تهران بازدید کردند و سپس در جلسه‌ای با دیگر فعالیت‌های آموزشی و هنری موزه آشنا شدند. در ادامه، ایشان ضمن تقدیر از احساس تعهد داوطلبان این موزه و تلاششان برای اطلاع‌رسانی عمومی در خصوص پیامدهای کاربرد سلاح‌های شیمیایی گفتند: «برای موفقیت در اطلاع‌رسانی عمومی در خصوص سلاح‌های شیمیایی، ضروری است سازمان‌های بین‌المللی، همکاری نزدیکی با سازمان‌های غیردولتی داشته باشند. به علاوه نقش قربانیان در این مسیر، اهمیت به سزایی دارد.» 


در پایان، لوح موزه صلح تهران در تقدیر از فعالیت‌های ایشان در حوزه خلع سلاح، به ایشان اهدا شد.

un-m2017 1

 

 

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم