آیا می دانستید؟

استفاده از سلاحهای شیمیایی در طول جنگ تحمیلی (1367-1359) توسط عراق،بیش از یکصد هزار مجروح و شهید در بین نظامیان و مردم بی دفاع کشورمان به جای گذاشته است. گازهای ارگانوفسفره (عوامل اعصاب) و تاول زا (گاز خردل) در طول جنگ به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفتند. پس از جنگ اول جهانی این اولین بار بود که از سلاحهای شیمیائی بصورت وسیع در جنگ استفاده میشد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل 1925 ژنو بود. 
علاوه بر رزمندگان ، مردم بی دفاع شهرها و روستاهای مرزی نیز بارها مورد تهاجم این سلاحها قرار گرفتند در این بین شهر سردشت با جمعیتی حدود 12 هزار نفر یکی از نقاطی بود که در هفتم تیر ماه 1366 مورد بمباران شیمیایی با عامل خردل قرارگرفت.

اولین رالی صلح تهران - سردشت برگزار شد

Rally-Sardasht-Final-timاولین رالی اتومبیلرانی صلح تهران - سردشت به مناسبت سی‌امین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت و هم‌چنین بیستمین سال اجرایی شدن کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی، در روزهای 7 و 8 تیرماه 1396 در مسیر تهران تا سردشت با شرکت 40 اتومبیل و 150 نفر از اعضای خانواده موزه صلح تهران به‌ویژه جانبازان شیمیایی و خانواده‌های آنان برگزار شد.

 

این رالی که با مشارکت انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی و موزه صلح تهران با همکاری کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، بنیاد شهید و امور ایثارگران و انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت و برگزار شد، ساعت 9 صبح روز چهارشنبه ۷ تیر 1396 از پارک پردیسان در تهران آغاز شد و در مسیر تهران - ساوه - همدان ادامه یافت. شرکت‌کنندگان، بعد از بازدید از باغ‌موزه دفاع مقدس همدان روز نخست رالی را به پایان رساندند. سپس ساعت 9 صبح روز پنج‌شنبه، مسیر را از سنندج- سقز - بانه و سردشت ادامه دادند. این رالی سرانجام با ادای احترام به شهدای شیمیایی سردشت، در گلزار شهدای سردشت پایان یافت.

 

در این رالی دو روزه که با استقبال زیاد جانبازان و داوطلبان موزه صلح تهران و خانواده‌هایشان برگزار شد، شش نفر از نمایندگان انجمن غیرانتفاعی موست (MOCT) ژاپن نیز حضور داشتند و پیام همدردی مردم هیروشیما را با قربانیان این حمله به مردم شهر منتقل کردند. این انجمن در سال 2005 نیز از سردشت بازدید کرده بود و در جریان آن خیابانی در این شهر نیز با نام هیروشیما نام‌گذاری شده بود.

 

پیش‌ از آغاز این رالی نیز، روز سه‌شنبه 6 تیرماه، جلسه توجیهی برای آشنایی رانندگان و نقشه‌خوان‌ها با قوانین رالی، در موزه صلح تهران برگزار شد و طی آن نماینده کانون اتومبیلرانی، قوانینی را که سرنشینان باید رعایت می‌کردند به حاضران گوشزد کرد و ضمن تعلیم محاسبات مسابقه، به سوالات شرکت‌کنندگان پاسخ داد.

 

برای دیدن تصاویر این برنامه اینجا را کلیک کنید.

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم