آیا می دانستید؟

استفاده از سلاحهای شیمیایی در طول جنگ تحمیلی (1367-1359) توسط عراق،بیش از یکصد هزار مجروح و شهید در بین نظامیان و مردم بی دفاع کشورمان به جای گذاشته است. گازهای ارگانوفسفره (عوامل اعصاب) و تاول زا (گاز خردل) در طول جنگ به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفتند. پس از جنگ اول جهانی این اولین بار بود که از سلاحهای شیمیائی بصورت وسیع در جنگ استفاده میشد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل 1925 ژنو بود. 
علاوه بر رزمندگان ، مردم بی دفاع شهرها و روستاهای مرزی نیز بارها مورد تهاجم این سلاحها قرار گرفتند در این بین شهر سردشت با جمعیتی حدود 12 هزار نفر یکی از نقاطی بود که در هفتم تیر ماه 1366 مورد بمباران شیمیایی با عامل خردل قرارگرفت.

برگزاری مراسم نکوداشت پروفسور مهدی‌ بلالی‌مود در بیرجند

csm OPCW-The Hague Awardبه گزارش خبرگزاری مهر، همایش نکوداشت پروفسور مهدی بلالی‌مود، پدر علم سم‌شناسی ایران روز پنج‌شنبه 6 مهر 1395 در بیرجند برگزار شد. در این برنامه ضمن تجلیل از ایشان و رتبه‌های برتر مود، از مستند زندگی پروفسور بلالی‌مود و تمبر و فرش با تصویر ایشان رونمایی شد. هم‌چنین کلنگ یک مرکز بهداشتی درمانی در مود به نام ایشان زده شد.

 

انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی و موزه صلح تهران، به این مناسبت طی نامه‌ای مراتب قدردانی خود را از فعالیت‌های این استاد گرامی اعلام می‌دارد. برای مطالعه متن این نامه لطفاً اینجا کلیک کنید. 


هم‌چنین آقای احمد اوزومجو، مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) در پیامی که مختص این همایش منتشر شده است، از پروفسور بلالی‌مود و فعالیت‌های ایشان تشکر کرد. برای خواندن متن این پیام، لطفاً اینجا کلیک کنید. 

پروفسور مهدی بلالی‌مود، رئیس بخش سم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و از پزشکان معالج جانبازان شیمیایی، از چهره‌های سرشناس بین‌المللی در عرصه پزشکی هستند که علاوه بر سمت‌هایی چون مشاور ارشد سازمان بهداشت جهانی (WHO) و عضویت در انجمن‌های علمی متعدد، موفق شدند در سال 2015 برنده جایزه سالیانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی – لاهه – شوند.

برای آشنایی بیش‌تر با زندگی و جزئیات فعالیت‌های این استاد برجسته ایرانی می‌توانید به مصاحبه ایشان در بخش تاریخ شفاهی موزه صلح تهران مراجعه کنید. 

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم