آیا می دانستید؟

استفاده از سلاحهای شیمیایی در طول جنگ تحمیلی (1367-1359) توسط عراق،بیش از یکصد هزار مجروح و شهید در بین نظامیان و مردم بی دفاع کشورمان به جای گذاشته است. گازهای ارگانوفسفره (عوامل اعصاب) و تاول زا (گاز خردل) در طول جنگ به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفتند. پس از جنگ اول جهانی این اولین بار بود که از سلاحهای شیمیائی بصورت وسیع در جنگ استفاده میشد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل 1925 ژنو بود. 
علاوه بر رزمندگان ، مردم بی دفاع شهرها و روستاهای مرزی نیز بارها مورد تهاجم این سلاحها قرار گرفتند در این بین شهر سردشت با جمعیتی حدود 12 هزار نفر یکی از نقاطی بود که در هفتم تیر ماه 1366 مورد بمباران شیمیایی با عامل خردل قرارگرفت.

نابودی کامل انباشت‌های سلاح‌های شیمیایی روسیه

russiaدر روز 5 مهر 1396، مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، آقای احمد اوزومجو، در بیانیه‌ای نابودی کامل 39،967 تن سلاح‌های شیمیایی فدراسیون روسیه را اعلام کرد.

 

باقی‌مانده انباشت‌های سلاح‌های شیمیایی روسیه، در مرکز کیزنر، آخرین مرکز از 7 مرکز نابودی این انباشت‌ها در روسیه امحاء شد. شش مرکز دیگر بین سال‌های 2005 تا 2015 به کار خود پایان داده بودند. به این ترتیب در حال حاضر ایالات متحده امریکا تنها کشوری است که در آن زرادخانه های سلاح‌های شیمیایی وجود دارد و قرار است تا سال 2023 عملیات انهدام این سلاح‌ها که سال‌هاست با نظارت بازرسان این سازمان در جریان است به اتمام برسد.

 

آقای اوزومجو در بیانیه خود، ضمن تشکر از کشورهای عضو کنوانسیون و هم‌چنین کارمندان این سازمان که روسیه را در این مسیر یاری کردند بیان کرد که :« [این قدم]، نقطه عطف بزرگی در در دستیابی به اهداف کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی است.»


سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، به عنوان بازوی اجرایی کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی، بر محو دائمی سلاح‌های شیمیایی نظارت دارد. از زمان لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون در سال 1997 تاکنون، 192 کشور به این کنوانسیون پیوسته‌اند و با نابودی زرادخانه‌های این سلاح در فدراسیون روسیه، درحال حاضر 96.3 درصد تمامی انباشت‌های سلاح‌های شیمیایی که در اختیار کشورهای عضو بوده ، از بین رفته است. از این‌رو، کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی، موفق‌ترین کنوانسیون خلع سلاحی است که یک دسته از سلاح‌های کشتار جمعی را به طور کامل از بین می‌برد.


سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به دلیل تلاش‌های گسترده‌اش در خلع سلاح شیمیایی، در سال 2013 برنده جایزه صلح نوبل شد. 


موزه صلح تهران، این موفقیت را به جامعه بین‌المللی تبریک می‌گوید و آرزو دارد که باقی‌مانده انباشت‌های سلاح‌های شیمیایی نیز در دنیا به طور کامل نابود شود.

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم