مقاله ها

DrEliasiدکتر حسین الیاسی، استاد برجسته دانشگاه شهید بهشتی که در طول دوران جنگ تحمیلی از پزشکان معالج مصدومان شیمیایی بود، این هفته در اثر بیماری سرطان دارفانی را وداع گفت.

این استاد فرهیخته با تلاش شبانه روزی خود جان صدها مصدوم شیمیایی را در بیمارستان لقمان و سایر بیمارستانهای تهران نجات داد و خاطره تلاشهای خستگی ناپذیر و دلسوزانه او بر بالین این عزیزان هیچگاه از یاد جانبازان شیمیایی در سراسر ایران نخواهد رفت.

وی علاوه بر اینکه در عرصه درمان سرآمد بود، در عرصه پژوهش و تالیف آثار علمی مربوط به مصدومان شیمیایی نیز پیشگام بود و کتاب ارزشمند او " آسیب بدنی در جنگ خردل گوگردی" جزو اولین آثار پزشکی در ایران در زمینه درمان عوارض ناشی از مصدومیت شیمیایی بود. اثر دیگر این استاد بزرگ به نام "آسیب میکرسکوپی خردل گوگردی" حاصل سالها تجریه و تحقیق در زمینه آثار گاز خردل و درمان مصدومان شیمیایی، چندی پیش در مراسمی در موزه صلح تهران و با حضور جمعی از جانبازان شیمیایی رونمایی شد. در همین مراسم بود که مراسم تقدیر و تشکر جانبازان شیمیایی از این پزشک انساندوست برگزار شد و در آن مراسم اشک شوق استاد بر چهره رنجورش نمایان شد.

جانبازانی که در دوران جنگ و پس از آن تحت درمان دکتر الیاسی بودند، در تمام این سالها ارتباط خود را با با وی حفظ کردند و او را عاشقانه دوست میداشتند چرا که تواضع و چهره خندان دکتر الیاسی و ارتباط قلبی او با بیمارانش زبانزد همه بود. یادش گرامی باد.

برای دیدن عکسهای مراسم تجلیل از این استاد در موزه صلح اینجا را کلیک کنید.