آیا می دانستید؟

استفاده از سلاحهای شیمیایی در طول جنگ تحمیلی (1367-1359) توسط عراق،بیش از یکصد هزار مجروح و شهید در بین نظامیان و مردم بی دفاع کشورمان به جای گذاشته است. گازهای ارگانوفسفره (عوامل اعصاب) و تاول زا (گاز خردل) در طول جنگ به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفتند. پس از جنگ اول جهانی این اولین بار بود که از سلاحهای شیمیائی بصورت وسیع در جنگ استفاده میشد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل 1925 ژنو بود. 
علاوه بر رزمندگان ، مردم بی دفاع شهرها و روستاهای مرزی نیز بارها مورد تهاجم این سلاحها قرار گرفتند در این بین شهر سردشت با جمعیتی حدود 12 هزار نفر یکی از نقاطی بود که در هفتم تیر ماه 1366 مورد بمباران شیمیایی با عامل خردل قرارگرفت.

مراسم بزرگداشت روز جهانی قربانیان سلاح‌های شیمیایی در موزه صلح تهران برگزار شد

29aprilNewsمراسم بزرگداشت روز جهانی قربانیان سلاح‌های شیمیایی چهارشنبه ۹ اردیبهشت‌ماه 94 مصادف با ۲۹ آوریل 2015، با قرائت پیام بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، قرائت پیام احمد ازومجو، دبیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، پیام معاون رییس‌جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و با حضور سفرا و نمایندگانی از سفارت‌خانه‌های کشورهای هلند، آلمان، سوئد و ژاپن، جمعی از جانبازان شیمیایی و خانواده‌های آنان، با برنامه‌ریزی داوطلبان جوان، در موزه صلح تهران برگزار شد.

این برنامه، بر صدمین سالگرد نخستین استفاده گسترده از سلاح شیمیایی طی جنگ جهانی اول در ایپر بلژیک، کاربرد سلاح شیمیایی علیه ایران در جنگ ایران و عراق و دستاوردهای حاصله در تلاش برای خلع سلاح و یافتن راه‌حل‌هایی به‌سوی صلح جهانی متمرکز بود.

 

در این مراسم گری لوییس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، با اشاره به جنبه‌ای منحصربه‌فرد از موزه صلح تهران، این مجموعه را "موزه زنده" نامید و گنجینه واقعی آن را بازماندگانی دانست که تجربیات و خاطرات مربوط به قرار گرفتن در معرض گازهای شیمیایی را، خود روایت می‌کنند.
"به روایت‌های این بازماندگان شجاع و برجسته گوش فرا دهید تا بدانید انفجار یک بمب شیمیایی چه تفاوتی را ایجاد می‌کند. شما خواهید شنید که یک قربانی چه احساسی پبدا می‌کند. شما خواهید شنید که آنان در حال حاضر، 30 سال پس از جنگ و با زخم‌هایی که هنوز التیام نیافته‌اند، چطور به زندگی خود ادامه می‌دهند". گری لوییس پس از دعوت از مخاطبین افزود: "با این‌حال ما گرد هم جمع نشده‌ایم تا تنها از تاریخ گفته باشیم. بازگویی رویدادها توسط بازماندگانی که با چشم خود آن را دیده‌اند، ما را برای به‌کارگیری دانش و یافتن جایگزینی برای جنگ و مخاصمه به فکر فرو می‌برد".

در ادامه، پیام معاون رییس‌جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، آقای محمدعلی شهیدی محلاتی، توسط نماینده ایشان، آقای دکتر عبدالرضا عباس‌پور، معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید قرائت شد :"امروز دنیا می‌داند که کاربرد سلاح‌های شیمیایی در جنگ جهانی اول چه فاجعه‌ای آفریده است و همگان آن را تقبیح می‌کنند. اما روی دیگر این سکه یعنی کاربرد سلاح‌های شیمیایی و طیف گسترده مصدومان آن به خوبی دیده نشده است."

 آقای شهیدی طی این پیام به منافع غیرانسانی سوداگران مرگ در استفاده از سلاح‌های اتمی و سلاح‌های شیمیایی اشاره نموده و با یادآوری حملات شیمیایی به مناطق گوناگون از جمله ایپر، سردشت، حلبچه و ریجاب، بر این نکته تاکید کردند که جهانیان از عمق آلام ده‌ها هزار مصدوم ایرانی و عراقی قربانی این سلاح‌ها ناآگاه هستند.

معاون رییس‌جمهور با تاکید بر مفتخر بودن جمهوری اسلامی ایران در برداشتن نخستین گام‌ها به‌منظور تهیه و تدوین کنوانسیون منع توسعه، تولید، انباشت و کاربرد سلاح‌های شیمیایی، خواستار پایبندی همه کشورهای عضو به تعهدات خود در زمینه محو کامل اینگونه جنگ‌افزارها و نیل به جهانی عاری از سلاح‌های کشتار جمعی شدند.
سپس، احمد ازومجو دبیر کل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) طی پیام ویدیویی خود، با یادآوری نقش ایران به‌عنوان یکی از پیشگامان تصویب کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی، در خصوص تلاش موفقیت‌آمیز این سازمان و 190 کشور عضو در از بین بردن 87 درصد ذخایر سلاح‌های شیمیایی جهان صحبت کرد و سخنان خود را با تاکید بر تصمیم جدی برای ادامه روند از بین بردن ذخایر سلاح‌های شیمیایی و همین‌طور، هنجارسازی جهانی در مدارس و افکار عمومی، برای مقابله با این سلاح‌ها به پایان برد.
همچنین مهمانان به سخنان حسن حسنی سعدی، یکی از بازماندگان و راویان داوطلب موزه، گوش فرا دادند. آقای سعدی اخیراً برای شرکت در مراسم یک صدمین سالگرد نخستین حملات شیمیایی که در سال 1915 در شهر ایپر اتفاق افتاد، به کشور بلژیک سفر کرده‌ است. آقای سعدی با تاکید بر بهره‌گیری از گذشته به‌منظور یافتن راه‌حلی برای صلح در حال حاضر و آینده بیان کردند: "ما بازماندگان جنگ، نسبت به آگاه‌سازی و آموزش در مورد بی‌رحمانه بودن سلاح‌های شیمیایی احساس وظیفه می‌کنیم. ما از اینکه جنگ چطور نسل ما را تحت تاثیر قرار داد سخن می‌گوییم و همچنین حس مسئولیت نسبت به ایجاد صلح در آینده را با دیگران تقسیم می‌نماییم".
این داوطلب موزه صلح که در سال 64 در منطقه فاو در معرض سلاح شیمیایی قرار گرفته است، سخنان خود را با توضیح برنامه‌های گوناگون آموزشی موزه صلح تهران ادامه داد که از آن جمله می‌توان به پروژه تاریخ شفاهی و صداهایی برای صلح، شهرداران صلح، گزارشگران جوان، همکاری با آژانس‌های سازمان ملل متحد، برنامه‌های ورزشی و هنری، همکاری با سازمان بین‌المللی پزشکان مخالف جنگ IPPNW و همکاری نزدیک موزه با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی OPCW اشاره کرد.

موزه صلح تهران، به مناسبت این روز یاد دو تن از داوطلبین خود که از جانبازان جنگ بوده و اخیراً درگذشته‌اند را گرامی داشت تا یادآور شجاعت، مهربانی و فداکاری آنان به‌منظور خلق جهانی صلح‌آمیز برای همه انسان‌ها باشد. احمد زنگی‌آبادی که در سال 63 در جزیره مجنون در معرض گاز خردل گوگردی قرار گرفت و همین‌طور جهانشاه صادقی، پرستار نیروی ارتش که در سال 64 طی یک حمله گسترده به بیمارستان صحرایی سومار با گاز خردل مجروح شد.

این مراسم با اهدای گل در مقابل یادبود قربانیان سلاح‌های شیمیایی در پارک شهر به پایان رسید.


برای دیدن عکس‌های این برنامه اینجا را کلیک کنید.

موزه صلح تهران
انجمن قربانیان2
سازمان منع سلاح های شیمیایی1
موزه صلح هیروشیما
موزه کرنیکا
مرکز رسیدگی به مصدومین شیمیایی

ما 3 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم